Zašto IPP FBiH

zašto infrastruktura prostornih podataka?

U današnjem je društvu infrastruktura osnova za izgradnju bilo kojeg segmenta, bilo da se radi o prometnoj infrastrukturi, komunalnoj infrastrukturi, poduzetničkoj infrastrukturi ili o infrastrukturi prostornih podataka. Infrastruktura po definiciji podrazumijeva tehničke strukture i sustave koji podržavaju društvo.

Cilj uspostave Infrastrukture prostornih podataka je stvoriti preduvjete da se racionalizira prikupljanje prostornih podataka i da se izolirani otoci podataka, na svim razinama, standardiziraju kako bi ih bilo moguće umrežiti i kvalitetno koristiti. Povezivanje različitih informacija koje su prostorno definirane (georeferencirane), omogućuje korisnicima da provode kompleksne pretrage i analize te povezuju pojave u prostoru, ostvaruju se pretpostavke za moderno upravljanje prostorom i prostornim resursima.

Uspostavom jedinstvenog okvira za prostorne podatke umanjilo bi se dupliciranje i redundancija podataka te minimizirali napori koje bi trebalo uložiti u prikupljanje i upravljanje podacima. Prostorni podaci dolaze iz različitih izvora i proizvođača, od kojih svaki ima svoje zahtjeve i potrebe. Kako bi kombiniranje podataka iz različitih izvora i od različitih proizvođača bilo moguće bez dodatnih napora, potrebno je koristiti standarde koji će služiti mnogim korisnicima i olakšati korištenje podataka. Na taj način ostvaruju se značajne uštede u resursima, vremenu i novcu, bolja povezanost, kultura dijeljenja i suradnje te se jača transparentnost uprave i donošenja odluka.

Održana 5. konferencija “Dan nacionalne infrastrukture prostornih podataka” u Skopju

ODRŽANA 5. KONFERENCIJA „DAN NACIONALNE INFRASTRUKTURE PROSTORNIH PODATAKA 2024“ U SKOPJU, SJEVERNA MAKEDONIJA

Agencija za katastar nekretnina Sjeverne Makedonije (AREC) organizirala je jubilarnu 5. Konferenciju „Dan nacionalne infrastrukture prostornih podataka 2024“, u periodu 21. i 22. februara 2024. godine u Skopju. Ovogodišnja konferencija je ispratila aktuelne trendove kada je u pitanju infrastruktura prostornih podataka kako u regionu tako i šire.

U okviru četiri sesije, raspoređene na dva radna dana, predstavljen je napredak na polju IPP-a zemalja iz regije, značaj i benefiti IPP-a sa aspekta akademskog sektora, te benefiti sa aspekta svakodnevnih korisnika prostornih podataka. Konferencija je imala međunarodni karakter, a sudjelovale su geodetske uprave i agencije za katastar iz Hrvatske, Slovenije, Kosova, Albanije, Nizozemske, Grčke, kao i predstavnici ispred Republike Srpske i Federacije BiH.

Na konferenciji je ispred Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove sudjelovao gosp. Jasmin Ćatić, koji je u okviru sesije 2 održao prezentaciju na temu „Nova strategija za IPP u Federaciji BiH bazirana na IGIF-u“. U okviru prezentacije dat je pregled procesa izrade novog strateškog dokumenta za potrebe infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH, a koji je baziran na savremenim trendovima u oblasti upravljanja geoprostornim podacima.

Kroz razne prezentacije, predavanja i diskusiju istaknuta je važnost prostornih podataka, potrebe za razvojem kapaciteta, primjene novih tehnologija, te budućnost INSPIRE-a i IPP-a.

Održana 40. sjednica Vijeća IPP FBiH

održana 40. sjednica vijeća infrastrukture prostornih podataka federacije bih

Dana 13. februara 2024. U prostorijama Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove održana je četrdeseta sjednica Vijeća za IPP FBiH.

Na sjednici Savjeta razmatrane su sljedeće tačke dnevnog reda:

  1. Utvrđivanje dnevnog reda 40. sjednice Vijeća IPP FBiH;
  2. Usvajanje Zapisnika sa prethodne 39. sjednice Vijeća IPP FBiH;
  3. Informacija o usvajanju Izvještaja o uspostavljanju, održavanju i razvoju IPP FBiH za 2023. godinu;
  4. Informacija i prijedlog Plana rada za uspostavljanje, održavanje i razvoj IPP FBiH za 2024. godinu;
  5. Informacija o okvirnom rasporedu sjednica Vijeća IPP FBiH za 2024. godinu;
  6. Informacija o imenovanju novog/zamjenskog člana Vijeća IPP FBiH;
  7. Razno.

Federalna uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove, kao koordinaciono tijelo IPP FBiH, pripremila je i dostavila članovima Vijeća Plan rada za uspostavljanje, održavanje i razvoj IPP FBiH za 2024. godinu na razmatranje i konačno usvajanje. Predloženi plan rada, koji uključuje Plan edukacija za 2024. godinu jednoglasno je usvojen od strane Vijeća IPP-a.

U skladu sa Strategijom IPP-a za period 2023-2027 i akcionim planom za 2024. godinu nastaviće se aktivnosti u smislu povećanja broja subjekata i raspoloživih izvora u cilju podizanja nivoa dostupnosti i interoperabilnosti prostornih podataka. Kontinuirano će se raditi na implementaciji Zakona o IPP i drugih propisa, kao i stvaranju formalnog okvira koji će biti predmet budućih aktivnosti u oblasti IPP FBiH. Federalna uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove također će podržati izradu Studije Okvirnog prijedloga za licenciranje prostornih podataka. Također, u narednom periodu fokus će biti na unapređenju postojećih tehnoloških okvira, unapređenju razvoja mrežnih usluga zasnovanih na postojećim skupovima prostornih podataka, te promociji značaja IPP-a kroz kreiranje i implementaciju komunikacionog plana. Tokom 2024. godine planirano je održavanje najmanje 4 sjednice radi praćenja navedenih aktivnosti.

Federalna uprava za geodetske i imovinsko – pravne poslove

Radno vrijeme: 08:00 - 16:00
Kontakt telefon: 033/712-616
E-mail: ipp.fbih@fgu.com.ba

Hamdije Kreševljaković br.96

Sarajevo 71000

©FGU 2024, All rights reserved.