Održana 5. konferencija "Dani infrastrukture prostornih podataka Federacije BiH"
Peta po redu Konferencija “Dani Infrastrukture prostornih podataka Federacije Bosne i Hercegovine“ održana je u organizaciji Federalne uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove kao koordinacionog tijela Infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH, u Neumu 17. i 18.10.2024. godine, a sve uz podršku Švedskog donatorskog projekta DELEF.
Konferencija je predstavljala jedinstvenu priliku za okupljanje svih subjekata u području infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH, kao i drugih zainteresiranih strana, međunarodnih predstavnika, akademskog sektora, te forum za razgovor, razmjenu mišljenja, iskustava, primjera dobre prakse kao i pregled aktuelnosti u Federaciji BiH na predmetnom području.
Organiziran je zanimljiv i stručan program Konferencije koji je podijeljen u dva radna dana te organiziran u 4 radne sesije, a 5. sesija je bila u formi panel diskusije na temu “Perspektiva infrastrukture prostornih podataka: Digitalna transformacija i ekološka održivost”. Kada su u pitanju uvodna obraćanja, prisutnima su se obratili Predsjedavajući Vijeća za Infrastrukturu prostornih podataka i direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove gosp. Željko Obradović, predstavnik Švedske razvojne agencije, gosp. Nedim Bukvić, te Federalni ministar prostornog uređenja, gosp. Željko Nedić.
Na ovogodišnjoj Konferenciji je učestvovalo oko 100 učesnika iz 58 različitih institucija, kako domaćih tako i međunarodnih, akademskih institucija i privatnog sektora.
Podsjetimo, glavni cilj infrastrukture prostornih podataka jeste stvoriti preduslove da se prikupe svi prostorni podaci na jednom mjestu, opišu metapodacima, inventariziraju i učine dostupnim. Izgradnja kapaciteta, edukacije i širenje svijesti su neizostavne aktivnosti kada je u pitanju infrastruktura prostornih podataka, a Konferencija predstavlja jedan vid realizacije istih.
Povezivanje različitih informacija koje su prostorno definisane omogućuje korisnicima provoditi kompleksne pretrage i analize te povezivanje pojave u prostoru, čime se ostvaruju pretpostavke za moderno upravljanje prostorom i prostornim resursima.
U nastavku donosimo zaključke sa ovogodišnje Konferencije, dok će galerija slika i repozitorij prezentacija biti objavljeni narednih dana.
Zaključci sa konferencije:
- Učesnici konferencije „5. dani Infrastrukture prostornih podataka Federacije Bosne i Hercegovine“ izražavaju zahvalnost koordinacijskom tijelu IPP FBiH za izvrsnu organizaciju i osiguranje relevantnog i stručnog sadržaja konferencije, prepoznajući time važnost kvalitetnih događaja za promociju održivog razvoja stručne zajednice.
- Učesnici ističu zadovoljstvo zbog kontinuirane organizacije promotivnog i edukativnog sadržaja na polju IPP kao ključnog faktora u jačanju međuinstitucionalne saradnje i razmjene stručnih znanja i informacija.
- Kroz aktivnosti Koordinacionog tijela IPP FBiH i subjekata ostvaren je ogroman napredak u razvoju infrastrukture prostornih podataka. Uspostavljen je zakonodavni okvir, modernizirani su alati za upravljanje prostorom, a dostupnost prostornih podataka i metapodataka znatno je unaprijeđena. Poseban fokus stavljen je na edukaciju stručnog kadra i podizanje kapaciteta institucija kroz projektne aktivnosti, što je doprinijelo efikasnijem korištenju prostornih podataka u javnom i privatnom sektoru, te podršci održivom razvoju i ekološkoj održivosti.
- Provođenje projekta GIVE Svjetske banke: Učesnici prepoznaju važnost planiranog provođenja GIVE projekta u jačanju infrastrukture prostornih podataka. Ovaj projekat će pružiti ključnu podršku institucijama i organizacijama u dostizanju potrebnog nivoa uključenosti u aktivnosti IPP FBiH, posebno kroz jačanje njihove IKT opremljenosti, opremljenosti modernim alatima i znanjima potrebnim za efikasno učestvovanje u ovom procesu. Pozivaju se sve institucije da se aktivno uključe u provođenje projekta, koji predvodi i koordinira Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove kako bi se zajedno osigurao napredak prema održivom upravljanju prostorom i resursima.
- Transparentnost, tačnost i pouzdanost prostornih podataka prepoznati su kao osnovni faktori za održivi razvoj i zaštitu okoliša. Precizni podaci omogućavaju odgovorno planiranje i dugoročno očuvanje prirodnih resursa.
- Uspješni primjeri korištenja prostornih podataka pokazuju važnost integracije različitih tehnologija za efikasno praćenje i upravljanje okolišem. Razmjena znanja i iskustava među institucijama, i drugim subjektima IPP-a ključna je za jačanje kapaciteta za korištenje prostornih podataka u zaštiti okoliša. Primjeri iz prakse potvrđuju da prostorni podaci igraju ključnu ulogu u razvoju strategija za održivu upravljanje resursima i otpornost na klimatske promjene.
- Uloga akademskog sektora: Zaključeno je da akademska zajednica ima ključnu ulogu u razvoju infrastrukture prostornih podataka. Istraživanja i inovacije doprinose unapređenju tehnologija i metodologija, dok kroz obrazovanje novih kadrova pomažu se očuvanju relevantnosti IPP-a u eri brzih tehnoloških promjena. Preporučuje se jačanje saradnje akademskih institucija s javnim sektorom u razvoju novih rješenja.
- Učesnici su naglasili važnost uključivanja privatnog sektora u IPP, kako bi se osigurala komercijalizacija inovacija i tehnologija vezanih za prostorne podatke. Preporučuje se intenziviranje saradnje kako bi se iskoristile mogućnosti koje prostorni podaci pružaju u raznim sektorima, uključujući turizam, energetiku i privredu.
- Tokom konferencije učesnici su istakli potrebu kontinuiranog dizanja nivoa svijesti svih učesnika ovog procesa te podizanja nivoa razmjene informacija, prijenosa znanja i mogućnosti postizanja novih nivoa aktivnosti, potičući tako održivi razvoj zajednice.
- Učesnici su istakli zahvalnost međunarodnim donatorskim akterima na dosadašnjoj podršci uspostavi i razvoju Infrastrukture prostornih podataka FBiH, te naglašavaju i daljnju potrebu saradnje sa donatorima i kreditorima u dizajniranju aktivnosti čija je svrha razvijanje infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH kao ključnog učesnika održivog razvoja.