У организацији Федералне управе за геодетске и имовинско правне послове и Агенције за земљишну управу и картографију Холандије (Кадастер) у периоду од 6-8.03.2024. године у Мостару одржана је регионална радионица у склопу СПАТИАЛ ИИ пројекта с циљем јачања професионалног приступа информацијама о земљишту на подручју Западном Балкану. На радионици су учествовали представници катастарско-геодетских управа/агенција Западног Балкана.
Тема овогодишње радионице је „Прикупљање података и стратегије дијељења података“ а укључивала је презентације које се односе на потенцијал даљинске детекције и снимака из зрака за различите апликације као што су мапирање и детекција објеката у сврху прикупљања података о зградама. Разне технике (вјештачка интелигенција, облаци тачака, 3Д визуализација. Такођер разговарало се и о стратегијама за дијељење геоподатака, нпр. стандарди, рјешења заснована на облаку, цyбер сигурност, услуге и сл.
Сврха радионице је размјена искустава агенција, јер се многе од њих суочавају са истим или сличним изазовима приликом креирања просторних података, а управо су ти изазови и њихова рјешења кључни елементи за успјешно управљање просторним подацима.
У данашњем је друштву инфраструктура основа за изградњу било којег сегмента, било да се ради о прометној инфраструктури, комуналној инфраструктури, подузетничкој инфраструктури или о инфраструктури просторних података. Инфраструктура по дефиницији подразумијева техничке структуре и суставе који подржавају друштво.
Циљ успоставе Инфраструктуре просторних података је створити предувјете да се рационализира прикупљање просторних података и да се изолирани отоци података, на свим разинама, стандардизирају како би их било могуће умрежити и квалитетно користити. Повезивање различитих информација које су просторно дефиниране (геореференциране), омогућује корисницима да проводе комплексне претраге и анализе те повезују појаве у простору, остварују се претпоставке за модерно управљање простором и просторним ресурсима.
Успоставом јединственог оквира за просторне податке умањило би се дуплицирање и редунданција података те минимизирали напори које би требало уложити у прикупљање и управљање подацима. Просторни подаци долазе из различитих извора и произвођача, од којих сваки има своје захтјеве и потребе. Како би комбинирање података из различитих извора и од различитих произвођача било могуће без додатних напора, потребно је користити стандарде који ће служити многим корисницима и олакшати кориштење података. На тај начин остварују се значајне уштеде у ресурсима, времену и новцу, боља повезаност, култура дијељења и сурадње те се јача транспарентност управе и доношења одлука.